Korisni suvremeni alati

TimeMaps: Atlas and Encyclopedia of World History

TimeMaps: Atlas and Encyclopedia of World History sveobuhvatni je atlas i enciklopedija svjetske povijesti. Projekt nudi više od 600 mapa i čak 1 000 stranica popratnoga teksta, ali osim toga, nudi i različite nastavne materijale za gotovo sva povijesna razdoblja. 

Link: https://www.timemaps.com/

ORBIS: The Stanford Geospatial Network Model of the Roman World 

The Stanford Geospatial Network of the Roman World projekt je koji pruža unikatnu sliku rimskoga svijeta. Uzimajući u obzir golemu mrežu cesta, rijeka i morskih pravaca koji su omogućavali kretanja uzduž Rimskoga Carstva, projekt rekonstruira vrijeme potrebno ne bi li se došlo s jedne lokacije na drugu, ali i trošak povezan s različitim oblicima putovanja u Antici. 

Link: orbis.stanford.edu/


Rome Reborn 

Rome Reborn aplikacija je za sve platforme koja omogućava vraćanje u prošlost i virtualni obilazak rimskih građevina u njihovom punom sjaju. Nažalost, aplikacija nije besplatna, ali postoji besplatan probni period i materijali kojima se može pristupiti, poput planova nastave ili impozantne kolekcije rimskih kipova na jednom mjestu. Oni koji za to imaju opremu i mogućnosti, mogu koristiti prednosti VR (virtual reality) koju su autori aplikacije također dodali.

Link: https://www.romereborn.org/ 


Kings and Generals 

izvor: www.kingsandgenerals.net/

Youtube kanal Kings and Generals nudi velik broj zanimljivih edukativnih povijesnih videozapisa. Svaki videozapis uključuje naraciju, bogate animacije i interaktivne karte te bez problema zadržava pažnju svakog gledatelja. Na kanalu je dosad objavljeno preko 350 videozapisa, a posebno naglasak stavljamo na područje antičke povijesti. Obično videozapisi traju 20-30 minuta, ali postoje i dokumentarci, npr. "How Rome Conquered Greece - Roman History Documentary" koji traju i po dva sata te nude izvrstan pregled određenih događaja. 


QtouR – virtualni vodič

U Arheološkom muzeju u Osijeku 20. svibnja 2023. javnosti je predstavljen program "Arheološki lokaliteti grada Osijeka". Jedan dio projekta obuhvaća informacijske ploče koje su postavljene na važnim nalazištima na području grada Osijeka i to na 9 lokacija: Ciglana - Zeleno polje, Pristanište i Klinički bolnički centar, Rimski most, Rimski Osijek, Dječji vrtić Mak, Tvrđa - Trg Vatroslava Lisinskog, Tvrđa - Trg Jurja Križanića, Mađarska Retfala i Filipovica - Hermanov vinograd. U drugom dijelu projekta predstavljena je aplikacija za mobilne uređaje QtouR - virtualni vodič. Naime, svaka od 9 informacijskih ploča opremljena je kodom kojim se pokreće upravo aplikacija QtouR. 

"Aplikacija osim proširenih multimedijalnih i tekstualnih podataka o odabranom lokalitetu korisniku omogućuje i otkrivanje svih arheoloških lokaliteta u Osijeku te nudi mogućnost navigacije do svakog pojedinog, s pomoću karte u stvarnom vremenu. QtouR - virtualni vodič ujedno je i prostorno svjesna aplikacija, te automatski prepoznaje svaki arheološki lokalitet kojem se korisnik približi i o njemu ga obavještava. Aplikacija je izrađena za iOS i Android sustave i potpuno je besplatna za svakog zainteresiranog korisnika." (https://www.glas-slavonije.hr/523029/5/Sve-o-arheoloskim-lokalitetima-Osijeka)

Nakon što smo sami isprobali te se uvjerili u korisnost i atraktivnost aplikacije, pozivamo vas da aplikaciju i sami isprobate. 

Izradite web-stranice besplatno! Ova web stranica napravljena je uz pomoć Webnode. Kreirajte svoju vlastitu web stranicu besplatno još danas! Započeti