Kate Quinn – Kćeri Rima
Autorica: Dejana Đurić
Kćeri Rima druga je izdana knjiga autorice Quinn, no kronološki gledano trebala bi se čitati prva po redu. Radnja knjige obuhvaća Godinu četiri cara, točnije vladavinu careva Galbe, Otona, Vitelija i Vespazijana, preciznije, od lipnja 68. godine do prosinca 69. godine kada započinje vladavina flavijevske dinastije.
Poglavlja u romanu podijeljena su na razdoblja vladavine sva četiri cara s prigodnim citatima. Potpoglavlja su pisana u trećem licu i svako je usmjereno na perspektive sestara koje se isprepliću.
Nemoguće je opisati radnju knjiga koje se nalaze u ovome serijalu, a da se ne spomene jedan misteriozni astrolog koji će svojim proricanjem upozoriti mnoge likove u ovome serijalu, no rijetki će ga zapravo i poslušati.
"Jasno kao dan vidio je da će tri od ove četiri djevojčice ostati udovice. Jednu će snaći velika nevolja, a drugu slava. Sve će zajedno imati jedanaest muževa i osmero djece, a tu je naravno, i ona ručica oblivena krvlju."
Jedna od tih djevojčica upetljat će se u odabir rimskoga cara i pokušat će ispisati povijest Rima, djelujući brzo i lukavo iza zastora, promatrajući raskol i izdaju rimskih vrlina u najopasnijim vremenima još od rata Cezara i Pompeja. Upravo će ta djevojčica kasnije proživjeti dva teška desetljeća kao careva supruga.
Gotovo su svi likovi koji se spominju u ovom romanu doista postojali, kao i većina događaja koji su opisani. Jedni od najupečatljivijih dijelova romana koji su se odvili i u rimskoj povijesti zasigurno su Galbina smrt, Pizinova smrt kod Vestinog hrama, Otonov govor i samoubojstvo nakon bitke kod Bedrijaka, Vitelijeva sklonost prema Plavima i hrani te Domicijanov bijeg s udanom ženom.
Utrke dvokolica sjajno su opisane u ovome romanu te čitatelj ima dojam kao da se zaista nalazi u Circusu Maximusu. Vozači dvokolica bili su poznati u starom Rimu i mnogi su mladi patriciji vozili u cirkusima, no nikada i žene. Autorica je to odlučila promijeniti udijelivši čast mladoj Dijani, jednoj od četiri sestre čijim proročanstvima započinje radnja romana.
Najstarija sestra bila je Kornelija Prima, Korbulonova starija kći koja je u povijesti bila tajanstvena figura te je nestala u anonimnosti obiteljskog života. U romanu to nije slučaj jer je na korak od titule rimske carice, no državni udar razbit će njezine snove i bit će primorana pronaći svoju sreću daleko od lažnoga sjaja i spletki Vječnog Grada.
O drugoj sestri Marceli, budućoj Domiciji Longini čitatelji će imati priliku čitati u čak tri nastavka jer se kompleksan lik poput njezinog ne može smjestiti u samo jedan roman.
Treća sestra Lolija izmišljen je lik, no njezini su brojni muževi uistinu postojali. Čitatelji će zavoljeti njezin iznimno simpatičan i šarmantan karakter te će navijati za njezin sretan završetak.
Četvrta i najmlađa sestra Dijana također je izmišljen lik, ali je sin poznatog britanskog ratnika u kojeg se na koncu zaljubila bio stvaran. Nije se uklapala u standardne okvire ponašanja uglednih rimskih patricijki, a njezina hrabrost i plemenitost ostavljaju snažan dojam.
Vespazijan je čovjek koji je okončao nemirno ludilo Godine četiri cara. Bio je poznat kao pronicljiv, razborit, šaljiv i pametan, a njegova je vladavina početak razdoblja Rimu potrebnog mira. Vespazijana nasljeđuje jednako sjajan sin Tit, a nakon Tita dolazi Vespazijanov drugi sin Domicijan koji je s razlogom bio manje popularan od svojih prethodnika, ali to je priča za "Ljubavnicu Rima".
Natjecateljske boje u Circusu Maximusu bile su plava, bijela, crvena i zelena. Kako kaže posljednja rečenica u romanu: "Crveni žive vječno. Za razliku od careva."
Što će se dogoditi s dinastijom Flavijevaca čitatelji će saznati u sljedećem nastavku.