Mamertijski zatvor

2020-04-25

Autor: Franjo Lacković 

...zatvor je zapravo bio podzemna tamnica u koju su spuštani važni državni neprijatelji, često netom prije svoga pogubljenja.

Usprkos razvijenosti svog pravnog sustava, zaluđenosti društva zakonima i retorikom između ispravnog i pogrešnog, Rimljani zapravo nisu poznavali koncept "zatvora" - barem ne u današnjem smislu te riječi. Ako bi netko prekršio zakon ili postojeći socijalni ugovor, takvih se ljudi trebalo riješiti, a ne držati ih trajno zatvorenima na državni trošak (praksa pritvaranja osuđenika na duža vremenska razdoblja uvodi se tek u 15. stoljeću). Bili ste ili krivi ili nedužni; slobodan građanin ili neprijatelj; mogli ste živjeti u Rimu slobodno ili biti protjerani i pogubljeni. Custodia Mamertini, odnosno "Mamertijski zatvor", bila je jedina struktura u antičkome Rimu koju bi mogli opisati riječju zatvor. Smještan pod zemljom, na padinama brežuljka Kapitolija i između nekadašnjeg Hrama Sloge i Kurije, zatvor je zapravo bio podzemna tamnica u koju su spuštani važni državni neprijatelji, često netom prije svoga pogubljenja. U toj su tamnici, među ostalima, smaknuti Jugurta, sudionici Katilinine urote i Vercingetoriks, a vjeruje se kako su upravo u njoj apostoli Petar i Pavao proveli svoje posljednje trenutke prije negoli su smaknuti od strane rimskih vlasti.

Sam zatvor sastojao se od dva dijela - gornje i donje prostorije (vidi sliku). Niži i stariji dio, smješten pod zemljom, predstavljala je cirkularna odaja, koja se u antici nazivala Tullianum - prema svom pretpostavljenom graditelju Serviju Tuliju. Upravo su u ovoj donjoj prostoriji (visina: 2m; dužina: 9m; širina: 6.7m) zatvorenici osuđeni na smrt, iščekivali svoju sudbinu. Željezna vrata na kraju odaje povezivala su ovu prostoriju s gradskim glavnim kanalizacijskim sustavom - Cloaca Maxima. Na takav način, tijela poginulih su na jednostavan način mogla biti odlagana u rijeku Tiber. Drugi čest način smaknuća bilo je i bacanje zatvorenika s Gemonijskih stepenica, koje su se nalazile u blizini samoga zatvora. U 16. st. iznad tamnice izgrađena je crkva posvećena svetom Josipu - San Giuseppe dei Falegnami.

Bibliografija:

Barlag, Phillip. The History of Rome in 12 Buildings. Canada: New Page Books, 2018.

Platner, Samuel. The Topography and Monuments of Ancient Rome. Boston: Ally and Bacon, 1911.

Izradite web-stranice besplatno! Ova web stranica napravljena je uz pomoć Webnode. Kreirajte svoju vlastitu web stranicu besplatno još danas! Započeti